چرا اگر فدک حق مسلم فاطمه بود همسر و اولاد فاطمه فدک را پس نگرفتند ؟

در ادامه مطالب پست گذشته در مناظره ای که با یک فردی در وبلاگ به نام سنی قرار گرفت ، حدود 14 مورد را یاداشت کرده ام که بدانها پاسخ دهم و این دومین موردیست که بدان پاسخ می دهم . میتوانید متن کامل فرد سنی را ازاینـــجا دانلود نمایید . لازم به ذکر است که  اولا ایشان انتظاری بیجا داشته و خواسته اند تمام مطالبشان را که حدود 5 صفحه می شد در وبلاگ قرار دهم که نمی پذیرم و لینک کامل آنرا همینجا گذاشته تا در دسترس عموم باشد و احتیاجی به مطالعه کامنت ها نباشد. دوم اینکه : مطلب قبلی که در وبلاگ بیان شد از طرف ایشان بدون پاسخ ماند .

 

و اما نکته دوم از صحبتهای ایشان که بدان پاسخ داده می شود :

 

 

سوال : چرا اگر فدک حق مسلم فاطمه بود همسر و  اولاد فاطمه فدک را پس نگرفتند ؟ اولین فرد از افراد خانواده حضرت زهرا که حکومت را به دست گرفت ، علی بن ابی طالب بود.پس چرا ایشان فدک را به اهل و صاحبانش باز نگرداند ؟

 

جواب :

 

 الف : بیست و پنج سال از زمان غصب فدک توسط غاصبین گذشته است و حال علی علیه السلام  به خلافت رسیده است. در طول مدت بیست و پنج سال خلافت سه خلیفه اول، این مطلب را به  مردم قبولانده بودند که فدک حق مسلّم تمام مسلمین بوده و جزء بیت المال می باشد از طرفی برای همه مردم حقوقی از فدک تعین کرده بودند.

 

حال علی علیه السلام امیر بر چونان مردمی شده که در زمان کوتاهی پس از وفات رسول الله ، حقش را تباه نمودند  چه رسد به اینکه اکنون در باورشان گنجانده شده که فدک جزء بیت المال مسلمین است و از آن حقوقی دارند..

 

 پس امیر مومنان برای  حفظ وحدت اسلامی از این مسئله(بر فرض چشم پوشی) چشم پوشی نموده اند .

 

ب : امیر مومنان علی علیه السلام، حاکم مسلمین در زمان خلافت خویش بوده و تمامی اموال مسلمانان در اختیار ایشان ..پس آنکس که ادعا می کند علی فدک را برنگردانده باید طبق حدیث رسول اکرم شاهد بِیآورد.

 

ج : قصد علی و خانواده اش از در اختیار گرفتن فدک کمک به وضع معیشتی مردم جامعه بود و وقتی حکومت در اختیار علیست و خود وی می گوید :  من حق الناس را اگر چه مهر زنان باشد از شما پس می گیرم و اینقدر به حقوق مردم تاکید می کند ، اصل بر اینست که حق صاحبان حق را  ، به آنها برگرداند. پس انکس که می گوید علی حق را برنگردانده باید دلیل بیاورد .

 

د : در زمان فرزندان فاطمه زهرا هیچ فرصتی برای باز پسگیری فدک بدانها دست نداد . در روایتی معروف در کتب شیعه، در زمان زندگی موسی بن جعفر علیهما السلام  آمده است : روزی هارون الرشید – که لعنت خدا بر او باد -  به حضرت موسی بن جعفر عرض کرد که می خواهم فدک را  از به شما برگردانم .حضرت موسی بن جعفر پس از امتناع از قبوب پیشنهاد هارون و اصرار هارون بر برگرداندن فدک ؛ فرمودند : می پذیرم به یک شرط.

 

هارون سوال کرد که شرط آن چیست ؟ امام فرمودند : به شرط اینکه فدک را با حدودش به ما باز گردانی  . هارون سوال کرد حدود فدک چیست ؟

 

امام فرمودند :

 

حد اول : ( از شمال) از دریاهای شمال ایران تا شمال حجاز (خزر تا مدیترانه)

 

حد دوم : ( از جنوب ) تا عدن

 

حد سوم : ( از غرب ) تا آفریقا

 

حد چهارم : ( شرق ) تا سمرقند(افغانستان)

 

و هارون با شنیدن شرط موسی بن جعفر علیهما السلام ،  از بازگرداندن فدک منصرف شد.

 

فدک (همانطور که در نوشته قبل گفتم) درآمد فوق العاده بالایی داشت و رشد جامعه اسلامی در سطح کلان ، مدیون درآمدهای حاصل از فدک می باشد. و هیچگاه خلفای هم عصر امامان ما حاضر به پرداخت تمامی درآمدهای فدک نبودند که اگر بخواهیم درآمد حاصل از فدک را تا زمان امام رضا علیه السلام و الصلاة  بدون درصد رشد تورم، محاسبه کنیم مبلغی معادل عدد زیر خواهد شد ( بنابر حساب سید بن طاووس در کشف المحجة ) :

 

412,560,000,000

 

البته ما که سوادمون نمی رسه این عدد چند می شه،  ولی فکر کنم حدودای 400 میلیارد در واحد تومان باشه.

 

هیچگاه حاکمان جامعه حاضر به بازپزداخت این مبلغ به ائمه صلوة الله علیهم اجمعین نبودند .

 

مثل حکایت بدهی آمریکا به ایرانه که سالهاست می گه خواستار رابطه با ایرانه اما وقتی می گیم بدهیمونو بده ، می گه شرمنده

 

 

هـ : اگر اولاد فاطمــه زهرا در فدک حقی نداشتند ، چرا عمربن عبدالعزیز آنرا به آنها برگردانده و دستور  ثبت تاریخی این موضوع را صادر کرد؟

 

 

بازهم قضاوت به عهده  اذهان روشن و آگاه

 

  
نویسنده : رئیس جمهور ; ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٠/۱٩