معانی زینب

بسم الله الرحمن الرحیم. ایام ولادت عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری سلام الله علیها در پیش است و از باب عرض ادب به ساحت آن بی بی مظلومه مختصری خواهم نوشت . التماس دعای فراوان از همه آنان که یادی ازحقیر می کنند و به اینجا سر می زنند :

 معانی زینب :

در باب معانی اسم زینب مرحوم سید نورالدین جزایری در خصایص الزینبیه می فرمایند :

 الف : زینب متشکل از دو کلمه " زین " و " اب " می باشد به معنی زینت پدر ، همچنان که در طول زندگانی زینب کبری به ایشان زین ابیها نیز می گفتند و آن چنان که به مادر آن مکرمه ، امّ ابیها می گفتند .

ب : زینب اسم ثلاثی که سه حرف اصلی آن ( زنب ) و آن به معنی درخت خوشبو و خوش منظر می باشد، همچنان که در لسان العرب آمده است و اما مناسبت درخت نیکو منظره به آن مکرمه سلام الله علیها آنچنان که در کنایات و استعارات عرب آمده است ؛ به هر شخص بزرگ بلکه هر چیز نفیس را به شجر و درخت تعبیر نمایند چنان که رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند : " انا وعلی من شجرة واحدة " و یا نیز در آیه شریفه آمده است : " مثلا کلمة طیبة کشجرة طیبة " و چون حضرت زینب کبری به خاندان نبوت و امامت متصل است و از عطر این خاندان بهره مند است ، این تعبیر به ایشان مناسب ماند اما از آنجایی که این درخت هم خوشبو بود و هم خوش منظره به حدیثی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در وجه تشابه حضرت زینب سلام علیها و سیدتنا خدیجة الکبری علیها سلام ، و نیز جمله ای از مورخان بسنده می کنم لکن تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل که پرداختن به این مقوله را در سطح عموم جایز نمی دانم : رسول اکرم فرمودند : وصیت می کنم حاضرین و غائبین امت را که این دختر (زینب کبری ) را به حرمت پاس بدارند، همانا وی همانند خدیجه کبری می ماند . این همه جمله بسیاری از مورخان عامّه درباره سیدتنا حضرت خدیجه کبری علیها سلام : " و کانت سیدتا خدیجه من اجمل نساء القریش و اعقلها و کانت تسمی بملیــــکة العرب و لعرف بسیدة البطحاء "

 ج : برخی هم گفته اند زینب به معنی بلاکش باشد چه اینکه ایشان به مصائب و آلام فراوانی مبتلا شدند که امام عصر ارواحنا فداه فرمودند : شایسته در مصائب ایشان خون گریه کنیم. لکن از سه وجه فوق زین اب معنی زیبا و محتمل است

/ 7 نظر / 56 بازدید
مهدی ر / صدای شیعه

سالروز میلاد دختر مولای متقیان، بانوی کربلا زینب کبری(س) و روز پرستار خجسته باد --------------------------------------------------- » «ش» شیعه شین شوق است وشهود » «ی» نـشـــان یـا عـلـــی دریــای جــود » «ع» هم تـمـهـیـد ذکـر یـــا علـی ست » «ه» شیعه های «هو» ذکر علی ست --------------------------------------------------- وبلاگ صدای شیعه با مطلب «دختر سرشکسته» بروز شد. یا علی

سبا

سلام من دنبال يک تحقيق درباره شيعه هستم.لطف می کنين آدرس چند سايت معتبر رو برام ميل بزنين؟ یه دنیا ممنون ميشم.شاد باشيد

الف.ميم

با سلام ان شاء الله در پناه امام زمان مؤيد باشيد. عطاي کثير ميزبان قدم هاي سبزتان خواهد بود.

بيضائی

سلام. استفاده کرديم. مشهور است که وقتی آن حضرت در مجلس ابن زیاد (لعنت الله علیه) سخنرانی می کرده ابن زياد از چيرگی ايشان در کلام به تعجب آمده و گفته بود «اين زن مثل علی حرف ميزند. او کيست؟!» الحق که زينت علی (ع) بودن از چنان دختری و از چنان پسری ساخته است و نه از هيچ کس ديگری.

خاک پای علی

سلام گروهى هم به سقط جنين و لگد زدن عمر بن الخطّاب به فاطمه زهرا اشاره كرده‏اند؛ ‏ «ان عمر رفَسَ‏فاطمة حتى أسقطت محسناً» سيراعلام النبلاء ، ج 15 ، ص 578؛ لسان الميزان ، ج 1 ، ص 373؛ ميزان الاعتدال ، ج 1 ، ص 139 . يا علی

محمد

اهل سنت بهتر است برای رسیدن به جواب های خود به کتاب شبهای پیشاور در وبلاگ بنده مراجعه نمایند تا متوجه گردند که همه گفته های ما بر اساس کتب خودشان می باشد. از مدیر وبلاگ هم خواهشمندم وبلاگ بنده را هم به لینک های خود اضافه کند.

محمدرضا

سلام. اگر از چند نفر اهل سنت هم سوالاتی درباره مذهبشان شود و آنها هم چيزی بگويند بهتر است و يک طرفه به قاضی نرفته ايم