نامه ای به علامه عسگری

                                      بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و اکشف هذه الغمة عن هذه الامة بظهور الحجة

قرار بود متن کامل صحبتهای حجت الاسلام والمسلمین جاودان ؛ درباره صحبتهای علامه سید مرتضی عسگری  را برایتان بیان کنم اما با توجه به اینکه مطلع شدیم قرار است عده ای از طلاب  طی نامه ای  مسائل مطروحه را  از ایشان سوال کنند ؛ دست نگه داشته تا نامه ایشان را برایتان بنویسیم.

و اینک متن کامل نامه :

                                           بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم


 

           محضر مبارک استاد معظم حضرت آیت‌الله‌ علامه عسگری (مدظله‌العالی)


 

با سلام و خسته نباشید


 

به عرض می‌رسانیم، اخیرا کلمات متناقض و متضادی پیرامون سخنرانی شما در تاریخ 9/2/83 در یکی از مدارس حوزه علمیه قم، نشر و پخش گردید که موجب تشویش افکار عمومی گشته و این امر، باعث نگرانی دوستان و ارادتمندان و شاگردان حضرتعالی شد که با سابقه بیش از نیم قرن شما در دفاع از حریم ولایت و مکتب اهل بیت(ع) منافات دارد، لذا خواهشمندیم به سؤالات زیر پاسخ مستدل و روشن بفرمایید.

۱- برائت چیست و جایگاه آن در دین کجاست ؟

۲ـ آیا محبت اهل بیت(ع) به تنهایی برای شیعه شدن کافی است؟

۳- آیا حضرت امیر(ع) منتخب رسول خدا(ص) بود یا منتخب از ناحیه خدا؟
۴-جایگاه حضرت زهرا(س) در میان معصومین چگونه است؟

 ۵-مقداری در مورد حدیث کسا صحبت بفرمایید؟

۶- نظر حضرتعالی در مورد عاشورا و زیارت عاشورا چیست؟

 

با تشکر

 

جواب علامه عسگری در پاسخ به نامه به شرح ذیل می باشد ..

جواب سوال اول :

برائت همان «لااله» در «لااله‌الاالله» است که نشانگر توحید می‌باشد و از اصول اعتقادی و دینی ماست. «تولی» و «تبری» از اهم واجبات اسلامی است و این دو با هم بوده و مکمل هم هستند یعنی «تولی» بدون «تبری» و «تبری» بدون «تولی» نمی‌شود. به عبارت دیگر، بیزاری جستن از دشمنان اهل بیت، عین دینداری است.

 

جواب سول دوم :

خیر. اساسا ایجاب بدون سلب نمی شود مانند «لااله الا الله» در توضیح مطلب باید گفت، نمی‌شود بنده حضرت علی(ع) را دوست داشته باشم و دشمنان حضرت را ( همانند معاویه) دشمن نداشته باشم. محب به اهل بیت، شیعه نمی‌شود مگر با بغض  وعداوت نسبت به دشمنان اهل بیت؛ البته این غیر از اظهار کردن و علنی نمودن آن است، مخصوصا در شرایط حساس کنونی که عامل اصلی کشتار شیعیان در ممالک اسلامی از قبیل کشمیر، پاکستان، هندوستان و... به خاطر بی‌احتیاطی و بی‌دقتی در این امور شده است حضرت صادق(ع) فرمودند: «التقیة دینی و دین آبائی و لا دین لمن لا تقیة له» (بحار الانوار، ج 72، ص 422).


جواب سوال سوم :

در  مسأله ولایت و امامت حضرت علی (ع) باید گفت که انتصاب ایشان از جانب خداوند سبحان می‌باشد. اما پیامبر مأموریت یافته بود تا این مسأله را به مسلمان‌ها ابلاغ کند و آن قدر این مسأله مهم بود که اگر پیامبر(ص) این کار را انجام نمی‌داد تمام زحمات 23 سال ایشان به هدر می‌رفت« یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک وان لم تفعل، فما بلغت رسالته» (مائده ـ 67). در هیچ جای قرآن، خداوند چنین خطابی به پیامبرش نفرموده که در این آیه فرموده. در این زمینه می‌توانید به کتاب «ولایت علی(ع) در قرآن کریم و سنت پیامبر(ص)» مراجعه نمایید.

 

جواب سوال چهارم :

رفتار پیامبر که برای ما حجت است، خود بیانگر عصمت و نهایت کمال حضرت زهرا(س) می‌باشد. به عنوان نمونه عر‌ض کنم، هر موقعی که وقت نماز می‌شد، بلال پس از اذان به درب منزل پیامبر می‌آمد و عرض می‌کرد «الصلاة الصلاة» پیامبر(ص) بعد از نزول آیه تطهیر، همین کار را با درب منزل حضرت زهرا(س) می‌کرد. پیامبر(ص) چهارچوب درب خانه حضرت زهرا(س) را می‌گرفت و می‌فرمود: «السلام علیکم یا اهل بیت النبوة. الصلاة الصلاة» و نیز در برخی آیات که در شأن نزول حضرت علی(ع) نازل شده است، حضرت زهرا(س) هم شریک است. همانند آیه تطهیر، آیه مباهله، آیه مودت و... . اگر بخواهیم در یک کلمه خلاصه کنیم به حدیث کفو اشاره می‌کنیم که حضرت صادق(ع) فرمودند: «اگر خداوند متعال، حضرت علی(ع) را خلق نکرده بود بر روی زمین از حضرت آدم به بعد، کفو و همتایی برای حضرت زهرا(س) وجود نداشت».


 

جواب سوال پنجم:

واقعه حدیث کسا از متواترات و ضروریات دین ماست و مانند حدیث غدیر است. منکر آن، منکر اسلام است، اما داستان حدیث کسائی که بعد از مرحوم حاج شیخ عباس قمی به عنوان ملحقات به مفاتیح افزوده شده، روایتی است بی‌سند که فخرالدین طریحی در کتاب «منتخب» نقل می‌کند. در این‌باره به کتاب «حدیث الکساء فی کتب مدرسه الخلفا و مدرسه اهل البیت» به قلم این جانب مراجعه نمایید. مرحوم حاج شیخ عباس قمی درباره حدیث کسا می‌فرمایند: «اما حدیث معروف به کسا که در زمانه ما شایع شده است، به این کیفیت در کتب معتبره معروفه و اصول حدیث و مجامع متقنه محدثین دیده نشده و می‌توان گفت از خصائص کتاب «منتخب» است» (منتهی‌الآمال، ج 1، ص 446) طبع قدیم و چاپ هجرت 1/821


جواب سوال ششم :

عاشورا به عنوان یک حادثه تاریخی عامل حیات دوباره اسلام است و حضرت سیدالشهدا(ع) آنچه در صحنه عاشورا انجام داد، بزرگ‌ترین عامل حیات دوباره اسلام را پدید آورد، اما درباره زیارت عاشورا، اینجانب در کتاب منتخب الادعیه دو زیارت از زیارت خاصه روز عاشورا را عرض کردم و به آن اعتقاد دارم. زیارت عاشورای مشهور و معروف، دارای مؤیدات و توثیقات خبری است که قابل تشکیک نمی‌باشد و من خودم زیارت عاشورا می‌خواندم و می‌خوانم. قبل از این من ناراحتی قلبی داشتم که یکی از بزرگان علما برای بنده زیارت عاشورا خواند و ناراحتی قلبی من مرتفع گردید.

 

 در پایان خودم و تمامی آقایان و عزیزان را به تقوای در نوشتار و گفتار سفارش می‌نمایم که تا حقیقت مطلبی برای ما روشن و مستدل نگشته، درباره آن نفیا و اثباتا قضاوت نکنیم 

 

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته


 

 

/ 17 نظر / 192 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کمیل

سلام .. اخوی ما رو شرمنده کردی ... خوش به سعادتت که داری برای آقامون قدم برمیداری ... کاش به قول بروبچه های مکتب المهدی با اون زلزله تو وجود ما یه زلزله اساسی می شد ... اگه به جای زلزله آقامون امده بودن چی ؟ چقدر آماده بودیم ؟

علي

14abdollah.persianblog.irآيا شخص رئيس جمهور که سوگند ياد کرده پاسدار مذهب رسمی کشور باشد ، اگر فرضا خود توان اين مهم را ندارد ، بايد بگذارد راه را بر ديگران هم ببندند؟ ( جالب است که هيئت رسيدگی به تخلفات قانون اساسی هيچگاه به سراغ اين موارد نمی رود ، چون بايد خود تشکيل دهنده ستاد ...! ) ايشان که مدعی گفتگوی تمدن ها! در سطح جهانی بوده ، در داخل کشور خودمان اگر نظر برحقی دارند بپذيرند

ali

با عرض سلام به تمام عاشقان امير المومنين علي بن ابي طالب عليهم السلام به من علي باندازه قطرات باران وبه اندازه کرک وموی بدن حيوانات وباندازه ريگ بيابانها ظلم شد.الا لعنة الله علی الظالمين بعددمااحاط به علمه . آنچه در باره امير المؤمنين عليهالسلام وپيامبر اکرم صلی الله عليه وآله وسلم وائمّه معصومين عليهم السلام وجود دارد در نفس الأمر؛همه آنها برای وجود مقدس امام زمان عجلّ الله تعالی فرجه الشريف است

osman

سلام سری هم به ما بزن

ali

با عرض سلام به تمام عاشقان امير المومنين علي بن ابي طالب عليهم السلام به من علي باندازه قطرات باران وبه اندازه کرک وموی بدن حيوانات وباندازه ريگ بيابانها ظلم شد.الا لعنة الله علی الظالمين بعددمااحاط به علمه . آنچه در باره امير المؤمنين عليهالسلام وپيامبر اکرم صلی الله عليه وآله وسلم وائمّه معصومين عليهم السلام وجود دارد در نفس الأمر؛همه آنها برای وجود مقدس امام زمان عجلّ الله تعالی فرجه الشريف است

حميدرضا

بسمه‌تعالی. سلام. با اجازت مطلبت رو برای نشون دادن به بعضی از برادرا برداشتم. موفق باشی.

موحد

درمورد صيغه ودر مورد جانشينی پيامبر اگرميخوای بدانی کلام خدا چيست به وبلاگ من سری بزن!

محمد

خدایا تمام کسانی که با توهین به مقام والای علمای شیعه کمک به دشمنان اهل بیت میکنند و با این کارها میخواهند که به روی حقیقت درپوش بگذارندودل امام زمان را با همچون کارها خون میکنند هرچه زودتر به حسابشون برس چرا که سریع الحساب هستی.

محمد

سلام ازشمادعوت میکنیم از وبلاگ ما ،وبلاگ تخصصی نقدوهابیت دیدن فرمایید.