انا قتیل العبرات

در روایات آمده است که امام حسین علیه السلام فرمودند : انا قتیل العبرات ( من کشته اشک چشم هستم ) . معنای این عبارت‌ثقیل به نظر می آید که در تفسیر آن سه وجه محتمل است :

 

1 – شایسته است که فقط در همه مصائب ، بر ابا عید الله الحسین علیه السلام گریه نمود . در روایات آمده است حتی وقتی بر مردگان گریه می کنید حضرت حسین علیه السلام را مد نظر بیاورید تا در ثواب گریه بر ایشان شریک بوده و از سفره پر فیض  ایشان بی بهره نمانید .

شخصی آمد محضر یکی از امامان معصوم و از ایشان سوال نمود :

من در مصائب امام حسین گریه ام نمی آید ، آیا می شود خود را با یاد اموات منقلب ساخته و برای ایشان گریه نمایم ؟ آیا در ثواب گریه شریک هستم ؟

ایشان فرمودند : مانعی ندارد و در ثواب گریه شریک هستی

 

2 -  در تشکیلات اباعبدالله در قبال گریه بر امام حسین علیه السلام بی حساب و کتاب اجر می دهند  و گریه بر ایشان  باعث بوجود آمدن صفت رحمت و رقت در قلوب است که این نیز از اسباب تقرب به خداست و گریه بر ایشان آثار فراوانی دارد که یکی از آنها برات از آتش دوزخ است . پس خداوند به واسطه ی گریه بر ایشان افراد زیادی را از آتش دوزخ رهائی می بخشد .

 

3 -  بسیاری از مشرکین با دستان پر خیر و برکت امیر مومنان علی علیه السلام به درک واصل شده بودند . در جنگ بدر ، احد و... بسیاری دیگر از جنگها .

 

 ابا عبد الله می فرمایند : من بواسطه اشک هائی که دشمنان دین در غم از دست دادن کفار ریختند به شهادت رسیدم . این جمله بدین معناست که :

بغض نسب به علی بن ابیطالب بواسطه به درک واصل شدن کفار ( از بنی امیه ) به دست علی بن ابیطالب  باعث شد که کسانی که از روی نفاق اسلام  آورده بودند ، کمر به قتل حسین بن علی و خاندانش ببندند . و یزید لعنة الله علیه از نوادگان هند جگر خوار از سلسله همین افراد است .

این جمله در تاریخ مشهور است که لشگر دشمن در روز عاشورا به حسین بن علی – علیهما السلام -  گفتند : ما به خاطر دشمنی با پدر تو با تو می جنگیم .

 

4 – چون ظلم در زمان یزید به حد اعلای خود رسید و علنی به دین  و شخصیت افراد اهانت صورت می گرفت( تا جائیکه مردم مسلمان می بایست در غم از دست دادن میمون یزید لباس سیاه بر تن کنند و در سه روز عزای عمومی اعلام شده از جانب یزید ؛ به عزاداری مشغول شوند) گریه های مردم مظلوم بلند شد که خدایا فریاد رسی را برسان تا ما را از دست این نا نجیب نجات دهد ؛ این گریه ها باعث شد که ابی عبدالله قیام نمایند و قیام ایشان منجر به شهادت آن بزرگوار گردید.

 

 

لازم به ذکر است که شرح این فراز در این مختصر نمی گنجد . امیداست این مختصر گرهگشای اذهان جویای حقیقت در شرح این فراز بوده باشد

 

 

 

/ 3 نظر / 43 بازدید

سلام.من تازه اینجا را دیدم .خیلی مناسفم که بر خلاف انتظارم بعد از جستجوی زیاد سایتهای خیلی کمی در ÷اسخ به شبهات ودفاع از شیعه یافتم.خواستم از شما تشکر کنم وشاید اگر خدا توفیق دادبرای اینکار وبلاگ درست کنم.

سجاد

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت امیرالمومنین علی علیه السلام

[خجالت